POLİÜRETAN

Bu sayfada Poliüretan ve Poliüretan Kumlama işlemi hakkında bilgi ve açıklamalar bulunmaktadır. Poliüretanlar diğer plastikler gibi, diizosiyanatların poliol varlığında reaksiyonlarıyla üretilen polimerlerdir. Kullanılacağı alan ve istenilen ürün özelliklerine göre kimyasal formüller geliştirilerek üretilir. Poliüretanlar bakteri üretmez, çürümez, koku yapmaz, hijyenik özellikte çağdaş ve teknolojik ürünlerdir. Bilinen en iyi yalıtkan olup, sıvılar gibi uygulanan her kalıbın şeklini alabildiğinden ürün alternatifi sonsuzdur.

Poliüretanlar, giydiğimiz ayakkabının tabanı olarak, oturduğumuz koltuklarda ve yattığımız yataklarda sünger ve suni deri olarak, aynaların ve koltukların süslemelerinde tahta taklidi olarak, buzdolaplarının ve termosifonların yalıtım malzemesi olarak, arabaların konsolu ve direksiyonu olarak, fabrikaların ve soğuk odaların duvarlarını ve çatılarını kaplayan paneller olarak çok geniş kullanım alanına sahiptirler.

Poliüretan kumlamanın, gittikçe yaygınlaşan poliüretan kullanımı ile ileride çok daha fazla yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Poliüretan Kumlama kalıp kusurlarını gidermek ve arzu edilen yüzey dokusunu sağlamak için yapılmaktadır. Kumlama işlemi yüzeyde 3 boyutlu desen oluşturmak veya ahşap gibi başka bir malzeme görünümü sağlamak için de uygulanabilir. Poliüretan malzemesinin çok sayıda avantaj sağlayan özelliği, Poliüretan Kumlama ile zenginleştirilip, ürün çeşitliliği sağlanabilir.

Poliüretan Kumlama işlemi için önerdiğimiz kumlama abrasivleri alüminyum oksit ve silisyum karbürdür. Kumlama amacına bağlı olarak, sert ve keskin kenarlı başka abrasivler de kullanılabilir. Poliüretandan üretilmiş malzemeler, poliüretan kumlama ve kaplama ile tahta, metal veya diğer malzemelerin görümüne kavuşturularak kullanılabilir. Poliüretanın, alternatifi olarak kullanılması düşünülen diğer malzemelerden daha dayanıklı, daha hafif, daha az bakım gerektiren veya daha ucuz olması gibi özellikleri poliüretan malzemeye avantaj sağlarken, poliüretan kumlama ile başka malzemelere benzer veya estetik görünüm elde edilebilmesi poliüretan malzemelerin ileride çok daha fazla kullanım alanı bulabileceğini göstermektedir.