PASLANMAZ ÇELİK VE ALAŞIMLARI

Paslanmaz çelik üretim aşamasında sektörel ihtiyaçlara göre çeşitlilik göstermekte olup, uzmanlık alanımız olan yüzey işlemleri ve kumlama ile alakalı olarak Paslanmaz Çelik Kumlama hakkında bilgi ve açıklamaları burada bulabilirsiniz. Paslanmaz çelikten mamül ürünlerin üretim aşamasında üretim kusurlarını gidermek maksadıyla öncelikli olarak tercih edilebilecek olan kumlama işlemi, istenilen yüzey dokusunu sağlamak, dayanımı artırmak ve yüzey temizliği maksadıyla da kullanılmaktadır.

Paslanmaz çelik kumlamada kullanılan kumlama abrasivine bağlı olarak çeşitli yüzey dokuları elde edilir. Örneğin mimari uygulamalarda paslanmaz bilye ve cam küre hem korozyon mukavemetini artırmak, hem de daha parlak yüzey elde etmek için iyi seçeneklerdir. Kumlamada alüminyum oksit gibi sert ve köşeli malzeme kullanılması yüzeyde pürüzlülük değerini artıracağından dolayı paslanmaz çelik dayanıklılık değerlerini düşürecektir. Yuvarlak ve düzgün yüzeyli abrasivler ise yüzeyde aşınmaya sebep olmaz, kraterler halinde küçük çukurlar oluşturur. Krater kenarları keskin olmayıp yumuşak saten görünümlü, düşük yansımalı yüzeyler oluşturur. Bu şekilde yapılan kumlamalar yüzey sertliğini artırarak çizilmelere, korozyon ve çatlamalara karşı dayanıklılığı artırır.

Püskürtme işlemi malzeme iç yapısında gerilim oluşturur. İnce levhalarda dalga ve potluk meydana gelebilir. Bu yüzden 0.4 mm den daha ince paslanmaz çelik levhalarında kumlama önerilmez. Buna engel olmak içinse, her iki yüzeye de aynı anda kumlama işlemi yapılmalıdır. Kumlama basıncı ve abrasiv miktarı istenilen yüzey doku ve kalitesi için iyi şekilde kontrol edilmelidir.

Yapılan araştırmalarda yüzey pürüzlülük derecesi (Ra değeri olarak) düştükçe korozyona dayanıklılığın arttığı görülmüştür. Korozyon mukavemeti ve görsellik açısından paslanmaz kumlama önem arz etmektedir. Özellikle dış etkenlerden kaynaklı olumsuz şartların fazla olduğu ortamlarda bu konu daha önemli hale gelmektedir. Yapılan testlerde yüzey pürüzlülük derecesi (Ra > 1.0 mikron) nispeten yüksek paslanmaz çelik yüzeyleri pürüzsüz ve kusursuz olarak kumlanan paslanmaz çelik yüzeylerine (Ra < 0.5 mikron) göre korozyona karşı daha düşük dayanımlı olduğu görülmüştür.
Paslanmaz Çelik Kumlama – Abrasivler

Paslanmaz kumlamada kullanılan kumlama abrasivleri alüminyum oksit, silisyum karbür, seramik bilye, cam küre, paslanmaz bilye yüzeye çok çeşitli şekillerde etki yaparlar. Paslanmaz Çelik Kumlamayla, görsel olarak taşlı yüzeyler ile iyi kontrast oluşturan, tek yönlü, düşük yansımalı yüzeyler sağlanır. Cam küre açık ve pürüzsüz yüzey, silisyum karbür koyu ve pürüzlü, paslanmaz çelik bilye hafif çukurlu ve sertleştirilmiş yüzeyler sağlar. Yaklaşık değerler olarak abrasiv boyutu 80-600 aralığında kullanıldığında, yüzey pürüzlülük değeri Ra 1.80 – 0.13 mikron aralığında değişmektedir. (Abrasiv boyutu 600 – Ra 0.13 mikron)

Paslanmaz çelik kumlama için kullanılan abrasivler içerisinde ferritik iç yapı özelliğine sahip çelik parçaları bulunmamalıdır. Kesinlikle çelik bilya kullanılmamalıdır. Kum, içerisinde demir içerebileceği için paslanmaz çelik ile temas ettirilmemelidir. Paslanmaz çelik kullanım alanına bağlı olarak, size en uygun makine, ekipman ve sarf malzemeleri için firmamızı arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.